MIŁOSŁAW
powiat wrzesiński


Miłosłąw - pałac

Położenie. Miasto na Równinie Wrzesińskiej nad rzeką Szywrą.

Historia. Miasto należało doDolidów Miłosławskich, Górskich, Grabskich, od 1777 do 1893 Mielżyńskich, później Kościelskich. Za czasów Mielżyńskich, zwłaszcza Seweryna Miłosław był domem otwartym dla artystów, uczestników powstań, wygnańców. W pałacu u J. Kościelskiego gościli m.in. Wincenty Pol, Teofil Lenartowicz, Władysław Syrokomla i Józef Ignacy Kraszewski. Pałac został spalony w 1945 roku i odbudowany w latach 1965-69. Po odbudowie w pałacu mieściła się szkoła.

Budowa i wyposażenie. Pałac neorenesansowy w formie willi w stylu renesansu włoskiego. W XIX wieku pałac był przebudowywany trzykrotnie. Obok niewielkiego dworu zostaje wzniesione "kasyno", z pokojami reprezantycyjnymi i gościnnymi. Przebudowa została wykonana na polecenie Józefa Mielżyńskiego przez Frederyka Schinkela. Druga przebudowa miała miejsce za czasów Seweryna Mielżyńskiego w latach 1843-44 - w stylu willi neorenesansowej. Zostały dobudowane skrzydła ogrodowe i wieże. Ostatnia przebudowa jest związana z osobą Józefa Kościelskiego, a miało to miejsce w latach 1895-99.Odwołano się do form neoklasycystycznych, dodano dwa frontowe skrzydła z portykiem kolumnowym i podjazdem.

Park. Park krajobrazowy o powierzchni 37,8 ha założony został na początku XIX w. jako park francuski (pozostały resztki alei grabowych), przekształcono w I poł. XIX w. w park angielski.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura.

Miłosław - pałąc

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna