SZAMOTUŁY
powiat szamotulski


Szamotuły - zamek

Zamek późnogotycki, przebudowany gruntownie w roku 1869. Budynek piętrowy, składający się z dwóch skrzydeł złożonych ze sobą pod kątem prostym w kształcie litery L. Budynek pokryty jest dachem dwuspadowym.

Budynek pochodzi z XV wieku, był przebudowany w 1518 roku dla Łukasza Górki, a odnowiony w 1549 przez Andrzeja Górkę. Zamek znajduje się na sztucznym wzniesieniu, otoczony jest fosą. W XVIII wieku zbudowano parterową oficynę.

Obecnie w całym kompleksie mieści się Muzeum Ziemi Szamotulskiej. Całość utrzymana w bardzo dobrym stanie technicznym.

Najstarszym i najlepiej zachowanym obiektem założenia zamkowego jest baszta zwana basztą Halszki. Wzniesiono ją w XV wieku jako budowlę obronną i około 1518 roku przystosowano ją do celów mieszkalnych. Nazwa baszty związana jest z historią Halszki, księżniczki ostrogskiej, która mieszkała w niej przez 14 lat. Baszta była wkomponowana w ciąg murów obronnych pełniąc rolę wieży przybramnej, w której to umieszczona była tablica fundacyjna. Wieża skierowana jest ku południowemu-zachodowi. Wzniesiono ją z cegły na planie prostokąta o wymiarach 8,25 m x 10,75 m. Jest to budynek czterokondygnacyjny, w którym ostatnia kondygnacja jest wyższa od pozostałych, lekko nadwieszona z arkadowym, ceglanym fryzem kryjącym otwory strzelnicze. W baszcie w 1957 roku otwarto Muzeum Ziemi Szamotulskiej, obecnie znajduje się w niej stała ekspozycja na której zaprezentowano historię miasta Szamotuł i okolicy.


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna