WINNA GÓRA
powiat średzki


Winna Góra - pałac

Położenie.

Historia. Od 1880 roku własność Napoleona Mańkowskiego. Następnie odziedziczył ją syn Henryk, a po nim od 1924 roku Andrzej Mańkowski. W rękach rodziny Mańkowskich do 1939 roku.

Budowa i wyposażenie. Pałac neoklasycystyczny zbudowany w 1910 roku dla Henryka Mańkowskiego. Pałac w Winnej Górze wzniesiony został na rzucie prostokąta ze zryzalitowaną częścią środkową elewacji frontowej oraz elewacji tylnej, z dwoma bocznymi ryzalitami. Jest to budowla parterowa, z mieszkalną kondygnacją piętra ukrytą w wysokim dachu mansardowym. W elewacji frontowej znajduje się portyk z czteroma kolumnami, poprzedzony kilkunastostopniowymi schodami, zwieńczony trójkątnym naczółkiem.W naczółku znajduje się herb Mańkowskich - Zaremba. Ponad kapitelami przebiega pas belkowania, gzyms oraz szeroki gładki fryz, na którym umieszczono napis : "SI DEUS NOBISCUM QUIS CONTRA NOS"

Park. Park krajobrazowy zajmuje obecnie powierzchnię 8,2 ha. Wyróżniają się w nim trzy ciągi alei grabowych. Park z XVIII wieku, powiększony i przekształcony w pierwszej połowie XIX wieku.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura. "Winna Góra" Maria Strzałko, Jerzy Sobczak

Winnagora - pałac
Winnagora - pałac
Winnagora - pałac
Strona główna