SIELEC STARY

powiat rawickiPołożenie. Powiat rawicki, gmina Jutrosin.

Historia. Najstarsza część dworu pochodzi z początków XIX wieku. Stary Sielec należał do dóbr Jutrosin. Był kolejno własnością Fryczów Jutrowskich, od XIV do XVI wieku, Bnińskich i Malechowskich. Następnie w XVI i XVII wieku przechodził w ręce Kolaczkowskich, Konarskich, Zborowskich, Sieniutów. Do Leszczyńskich trafił na przełomie XVII i XVIII wieku. Później był własnością Ponińskich, Koźmińskich, Mielżyńskich i Potulickich. Od XIX wieku aż do drugiej wojny światowej był własnością Czartoryskich. Ostatnim właścicielem Starego Sielca był książę Olgiert Czartoryski, kawaler maltański.

Budowa i wyposażenie. Stary dwór jest budowlą parterową, jedenastoosiową, dwutraktową. Ściany podzielono lizenami pomiędzy oknami. Na osi umieszczono werandę, a nad nią taras. Ponad nim znajduje się dwuokienna wstawka kryta dachem dwuspadowym. Czterospadowy dach korpusu głównego, z dwoma lukarami, kryje karpiówka. Dwór rozbudowano w połowie XIX wieku o skrzydło północne, mieszczące pomieszczenia gospodarcze. Natomiast w 1898 roku powiększono go o obszerny piętrowy dwór przykryty dachem mansardowym.

Park. Dwór otacza park krajobrazowy (powierzchnia 41,5 ha) z XIX wieku z licznymi stawami i kanałami oraz drzewami pomnikowymi. Przy samym dworze rośnie jesion o obwodzie 430 centymetrów.

Literatura.

[H.W.]