JANKOWICE
powiat poznański


Położenie. Wieś położona na Pojezierzu Poznańskim.

Historia. Wieś była własnością Jankowskich. Na poczatku XIX w. kupił ją Wawrzyniec Engeström, dawny poseł szwedzki na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie Jankowice należały do Brezów i Kwileckich.

Budowa i wyposażenie. Pałac zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, w roku 1803 dla Wawrzyńca Engestroma. Jest to przykład klasycyzmu romantycznego. Budynek początkowo założony na planie kwadratu z ryzalitami w obydwóch fasadach, nakryty płaskim dachem, zwieńczonym balustradą. Elewacja ogrodowa posiada taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. W górnej partii ryzalitów umieszczono w prostokątnej wnęce okno ujęte w kolumny jońskie, a nad oknem znajduje się półkoliste okno. W 1912 r. pałac został przebudowany przez Rogera Sławskiego dla Stefana Kwileckiego, dodano wtedy boczne piętrowe skrzydła.

Park. Park krajobrazowy o powierzchni 18,6 ha, z dużym stawem, wyspami i zasilającymi go strumieniami, licznymi polanami. Na terenie parku znajduje się przeszło 50 gatunków drzew i krzewów, m.in. platany, lipy, kasztanowce, dęby.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura. "Zamki i pałace Wielkopolski"


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna