JABŁONOWO
powiat pilski


Położenie.

Historia. Jabłonowo występuje w dokumentach od 1403 roku. Własność Jabłonowskich, później od lat 80-tych XIX wieku do 1939 roku w rękach rodziny Kegel.

Budowa i wyposażenie. Pałac będący mieszaniną kilku stylów, wynikającą z kolejnych przebudów. Pierwotny dwór klasycystyczny widoczny od prawej strony frontu. Był to duży dwór parterowy, nakryty dachem dwuspadowym. W jego fasadzie ryzalit z wejściem zwieńczonym trójkątnym frontonem. Do tego pierwotnego dworu pochodzącego z początków XIX wieku dobudowano koło roku 1880 skrzydło składające się z okazałego trójkondygnacyjnego ryzalitu, zwieńczonego trójkątnym frontonem i części piętrowej - widoczne w środku pałacu. Ostatnia przebudowa wiąże się z boczną dwuwieżową fasadą. Do najstarszej części pałacu przylega oranżeria. Pałac obecnie w trakcie gruntownego remontu - został doprowadzony w okresie komunistycznym do stanu kompletnej ruiny.

Park. Przy pałacu przepiękny park o powierzchni około 12 hektarów ze stawami w bardzo dobrym stanie, z wieloma pomnikami przyrody. W parku znajduje się zabytkowa aleja lipowa. Obecny park jest częścią parku który obejmował około 30 ha.

Literatura. "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce" Marcin Libicki


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna