ZBĘCHY
powiat kościański


Położenie. Około 7 kilometrów na północy wschód od Krzywinia.

Historia. W XVIII wieku wieś była własnością benedyktynów z Lubinia. Pod koniec XIX wieku przeszła w ręce Juliusza Scholza. Na początku XX wieku stanowiła własność Carla Weisskofa, później G. Stevesa. W 1905 roku stanowiły część dóbr rycerskich należących od Zygmunta Chłapowskego. Później przeszły w ręce Sobczyńskich.

Budowa i wyposażenie. Dwór wzniesiony został z nie otynkowanej cegły, na kamiennej podmurówce około 1880 roku w formach neogotyckich. Jest to budynek parterowy zbudowany na planie prostokąta o częściowo dwutraktowym, częściowo trzytraktowym ukladzie pomieszczeń. Obiekt jest siedmioosiowy z trzyosiowym pozornym ryzalitem. Dwuspadowy dach, pierwotnie pokryty łupkiem, zdobią wysokie schodkowe szczyty. W elewację frontową dekoruje wysoki mezzanin z trzema oknami umiejscowionymi w ostrolukowych blendach. Podobnie rozwiązano elewacje ogrodową. Na osi umieszczono szeroki ganek, kryjący wejście frontowe. Wysunięty taras pierwszego piętra wspiera się na dwóch kolumnach i dwóch filarach. Obecnie dwór w stanie ruiny – grozi zawaleniem.(2002 rok).

Park. Parku brak. Dwór otoczony jest kilkunastoma drzewami. Od strony północnej zachowało się częściowo murowane ogrodzenie.

Literatura "Dawne Budownictwo Folwarczne - Majątki Wielkopolskie - Tom V - Powiat Kościański"

[H.W.]


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna