WONIEŚĆ
powiat kościański


Woniesc1 - pałąc

Położenie.

Historia. W 1864 roku majątek kupiony przez dr. Ludwika Wilhelma von Wedemeyer, po którym w 1882 roku dziedziczył Justus von Wedemeyer. W roku 1937 właścicielką dóbr została Jadwiga Rheinbaden von Wedemeyer. W 1998 roku w pałącu znajdowało się sanatorium Oddziału Nerwic Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Kościanie.

Budowa i wyposażenie. Pałac z 1900 roku zbudowany dla Justusa von Wedemeyera. Budynek murowany, z cegły, podpiwniczony, o zróżnicowanej bryle. Dach kryty, dwuspadowy z naczółkami, urozmaiconym licznymi sterczynami i kominami. Wieżyczki od strony pn. - wsch. zwieńczone są kopulastymi hełmami krytymi łupkiem. Budynek na rzucie prostokąta z licznymi ryzalitami, przybudówkami. Elewacja frontowa pn. - zach. z głównym wejściem poprzez ozdobny portal. Powyżej duże, przechodzące przez dwie kondygnacje , półkoliście zamknięte okno witrażowe oświetlające hol i klatkę schodową. Wnętrze pałacu zachowało się w bardzo dobrym i niezmienionym stanie.

Park. Park krajobrazowy o powierzchni 12,2 ha, założony w drugiej połowie XIX wieku, przekształcony około roku 1900. Park na rzucie nieregularnego wieloboku ciągnący się wzłuż brzegu jeziora Wonieść.

Literatura. "Wonieść" Kazimierz Zimniewicz.
"Dawne Budownictwo Folwarczne - Majątki Wielkopolskie - Tom V - Powiat Kościański"

Wonieść - pałac

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna