SARBINOWO
powiat gostyński


Sarbinowo - pałac

Położenie. Wieś położona 13 kilometrów na północ od Rawicza.

Historia. Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach w 1310 roku. W końcu XVIII wieku i 1 połowie XIX wieku należała do Sczanieckich. Od 1873 roku właścicielami Sarbinowa byli książęta Czartoryscy z Rokosowa. Do 1890 roku dobra w posiadaniu Augusta Wilhelma Romana Czartoryskiego, a do 1896 Adama Czartoryskiego z Wielkiegoboru. Następnie właścicielką była Zofia Czartoryska z Lubomirskich z Rokosowa , a po niej w 1923 roku Roman Czartoryski.

Budowa i wyposażenie. Dwór klasycystyczny, wzniesiony około 1800 roku dla Antoniego Sczanieckiego. Budynek murowany, piętrowy, podpiwniczony, o 2-traktowym układzie wnętrz. Pomieszczenia reprezentacyjne skupione zostały na piętrze, na osi dwa salony. Elewacje ozdobione na osi przyściennymi toskańskimi portykami - z kolumnami od południa a pilastrami z pozostałych stron.

Park. Park krajobrazowy o powierzchni około 4,5 ha, założony na planie prostokąta. W parku znajdują się dwa stawy. Z dawnego drzewostanu zachowane platany, cisy, dęby szypułkowe, jesiony i kasztanowce.

Literatura. "Dawne Budownictwo Folwarczne - Majątki Wielkopolskie - Tom I - Powiat Gostyński"


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna