CZERNIEJEWO
powiat gnieźnieński

Czerniejewo - pałac
Położenie. Miasteczko na Równinie Wrzesińskiej.

Historia. Od 1770 r. miasto w posiadaniu gen. Jana Lipskiego, nastepnie rodziny Skórzewskich. W 1885 Rajmund Skórzewski ustanowil z dóbr Czerniejewo-Radomice ordynacje na zasadzie majoratu.

Budowa i wyposażenie. Zespół pałacowy składający się z pałacu, dwóch oficyn, wozowni, stajni, dziedzińca honorowego i parku, jest jednym z największych i ciekawszych zabytków w Wielkopolsce. Założony został w latach 1771-80, rozbudowano go w XIX wieku i w latach 1926-28 dla ówczesnych właścicieli - Skórzewskich. Zespół pałacowy połączony jest długa aleją z miasteczkiem. W centrum założenia położony jest pałac poprzedzony czterokolumnowym portykiem o trójkątnym frontonie z herbami. Przed pałacem znajduje się dziedziniec honorowy. Dziedziniec otaczają dwie usytuowanyme po bokach pałacu oficyny i ogrodzenie z XIX wieku. Oficyny zostały połączone z pałacem w XX wieku. We wnętrzu zachowały się stare posadzki i stolarka. Na przeddziedzińcu znajdują się stajnia i wozownia. Całość poprzedzona jest klasycystyczną bramą wjazdową.

Park. Park o powierzchni około 13 hektarów. Park został założony równo z pałacem. Początkowo zaprojektowany w stylu francuskim, od XIX wieku park angielski. Rosną tu okazy starych drzew przebiegają aleje lipowe i grabowe. Ponadto w głęi parku znajduje się budynek bażantari z XIX wieku.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura. "Zamki i pałace Wielkopolski"

Czerniejewo - pałac Czerniejewo - pałac
Czerniejewo - brama wjazdowa Czerniejewo - wozownia

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna